بیمه باربری

‌‌‌
‌‌‌‌‌‌

چرا بیمه باربری

اگر چه امروزه با پیشرفت های مناسب در حمل و نقل ، از شدت برخی ریسک ها در جریان حمل و نقل کاسته شده است اما افزایش حجم حمل و نقل محصولات مختلف ریسك های بسیاری را به بار می آورد، هنوز هم بسیاری از بازرگانان در اثر از دست دادن کالاهای خود در مسیر حمل در آستانه ورشکستگی قرار می گیرند ،داشتن یک بیمه باربری مناسب کالای مورد حمل با توجه به نوع بسته بندی و وسیله حمل و … می تواند راه گشای مناسبی در جبران خسارت به کالا باشد. پس با بیمه باربری بیشتر آشنا شویم.

‌‌‌‌معرفی بیمه باربری

یکی از چالش های بازرگانان همیشه به سلامت رسیدن بار در طی حمل آن به خصوص سفردریایی بوده است ، و برای این مهم راهکارهای مختلفی را امتحان نموده است تا اینکه خسارت وارده را به کمترین حد ممکن برساند با این وضع شاید بتوان گفت بیمه باربری یکی از قدیمی ترین رشته ها در بیمه های بازرگانی باشد. در طی این بیمه باربری بیمه گر در قبال گرفتن حق بیمه متناسب با پوشش ، متعهد می شود اگر در مسیر حمل به مورد بیمه در جریان‌ حمل‌ و جابجایی‌ از مبدا به مقصد با وقوع یکی از حوادث قید شده در بیمه باربری ‌تلف‌ و یا دچار خسارت ‌شد و یا بیمه‌گذار براساس‌ قوانین‌ و مقررات ‌بین‌المللی‌ متحمل ‌پرداخت‌ هزینه‌هایی‌گردید، زیان‌ وارد به‌کالا را جبران‌ کرده‌ و هزینه‌ها را هم‌ بپردازد.

بیمه باربری دارای انواع با دسته بندی: حمل و نقل داخلی, صادراتی, وارداتی و ترانزیت که به صورت زمینی، دریائی، هوائی و یا ترکیبی از آن ها با حداقل نرخ ممکن، تحت کلوزهای مختلف (A,B,C & Total Loss)و برای پوششهای متفاوت ارائه می‌شود.

‌‌‌‌‌
بیمه‌نامه باربری وارداتی در حمل از کشور مبدا تا مقصد بار را پوشش می دهد. حتی یکی از اسناد مورد نیاز جهت گشایش اعتبار در بانک‌ها می باشد و خطراتی‌ را که‌ در حین حمل بار، کالاهای‌ خریداری‌شده از کشورهای مختلف جهان به مقصد ایران را تهدید می‌کند تحت پوشش‌ قرار می‌ دهد.

‌‌‌‌‌موارد خارج از پوشش بیمه های باربری واردات – صادرات ، استثنائات Exclusions :

برخی از مواردی که از تعهد بیمه باربری خارج است:
-آسيب يا هزينه ناشي از سوء عمل ارادي بيمه گذار
-کسری وزن يا حجم و يا فرسودگي و پوسيدگي عادي مورد بيمه
-کافی نبودن بسته بندی
-هزينه های ناشي از عيب ذاتي يا ماهيت مورد بيمه.
-از بین رفتن و آسیب ناشی از تاخیر
-آسيب عمدي به کالای مورد بیمه توأم باسوءنيت از طرف هركس (فقط در کلوز A تحت پوشش مي باشد
– آسیب مورد بیمه از طریق جنگ یا مواردی مثل رادیواکتیو و….
-استثناء مربوط به عدم قابليت دريا نوردي و نامناسب بودن كشتي براي دريانوردي.
– عدم قابليت دريانوردي كشتي يا كرجي و نامناسب بودن آن
-استثناء خطر جنگ
– استثناء خطر اعتصابات

نکته: یکی از مواردی که در بیمه نامه های باربری باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر بیمه گذار بیمه نامه باربری شرکت حمل ونقل باشد، باید از بیمه مسئولیت متصدیان حمل ونقل استفاده نمایند.

برای داشتن پوشش بیمه ای کامل برای وسیله نقلیه ای که بار را حمل می کند، باید وسیله نقلیه حتما باید بیمه ثالث داشته باشد.‌‌‌